دسته‌ها
اپلیکیشن‌ها مقالات اختصاصی

آی‌پد برای دیزاینر‌ها: قسمت صفر (مقدمه و زبان فارسی)

مقدمه و آموزش اولین قدم‌ها برای شروع سری مقالات آموزش آی‌پد برای دیزاینر‌ها

وقتی‌که می‌خواستم آی‌پد بخرم خیلی خوشحال بودم، فکر می‌کردم که دنیا چه بهشتی خواهدشد، با یک انگشت چه طراحی‌هایی که نخواهم کرد، خیلی هیجان داشتم. اما بعد از مدتی از ذوقم کاسته شد و حقیقت ماجرا برایم روشن شد و دوباره شروع به استفاده از کاغذ کردم.
بعد از چهار سال کار با آی‌پد، یاد گرفتم که یک دیزاینر چه انتظارهایی باید از یک آی‌پد داشته باشد و کی و کجا چه کاربردی به کمک‌اش می‌آید. بعد از پنج سالی که از عرضه آی‌پد می‌گذرد، طراحی کردن و اسکچ زدن با اَپ‌های کاربردی جدید خیلی ساده‌تر شده‌است، اما هنوز ۱۰ درصد از زندگی یک دیزاینر را هم تأمین نخواهدکرد. در این سری مقالات سعی دارم که تجربه شخصی خودم را برای پرکردن باقی ۹۰ درصد کاربرد یک آی‌پد به شما منتقل کنم.
چه معمار باشید، چه طراح گرافیک و یا حتی طراح صنعتی، این مطالب برای شماست.
در ادامه برای اولین قدم‌ها شمارا آماده خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

چگونه در آی‌اواس فارسی را درست بنویسیم؟

اولین قدم برای آماده‌شدن شما در این سری مقالات، درست نوشتن و نصب یک کی‌بورد فارسی روی آی‌پد شماست. در خیلی از قسمت‌های این آموزش، زبان فارسی نقشی اساسی بازی خواهد کرد.

نصب کی‌بورد فارسی

بعد از بروزرسانی آی‌او‌اس۸ قابلیت اضافه کردن کی‌بورد‌های شخصی به این سیستم‌عامل اضافه شد. درحال حاضر تعداد زیادی کی‌بورد برای استفاده فارسی زبانان دردسترس است، اما مشخصه‌های یک انتخاب خوب، گزینه‌های نهایی را برای ما کمی محدود می‌کند. درحال‌ حاضر بهترین کی‌بورد فارسی از نظر ما FarsTap است.
FarsTap با قابلیت شخصی‌سازی بالا، حالت تایپ سوایپ و نوار پیش‌بینی نسبتاً خوب، علاوه‌بر امکانات اولیه مانند نیم‌فاصله، حالت سریع تایپ آ، اعداد و دیگر علائم، سریع‌ترین سرعت اجرا‌شدن روی دستگاه‌های قدیمی‌تر را نیز در اختیار شما قرارمی‌دهد.
کی‌بورد‌های دیگر:

FarsTap قیمت: ۱ دلار
FarsTap
قیمت: ۱ دلار
Seeboard قیمت: رایگان
Seeboard
قیمت: رایگان
Persian Keys قیمت: رایگان
Persian Keys
قیمت: رایگان

Seeboard:
این کی‌بورد رایگان بوده و با سرعتی قابل قبول به شما امکان دسترسی مستقیم به علائم فارسی و نیم‌فاصله را می‌دهد.
Persian Keys:
این گزینه‌ با سرعتی بالا، اما لی‌اوت ضعیف‌تری نسبت به گزینه‌های قبل، به صورت رایگان در اختیار شماست.

صفحه‌کلید فارسی برای آی‌او‌اس

نصب فونت فارسی در آی‌پد

قابلیت نصب فونت در آی‌او‌اس۸ هم از امکانات جدید این بروزرسانی بود، اما برای جلوگیری از پیچیده شدن سیستم‌‌عامل، کمپانی اپل کنترل و نصب فونت را به اَپ‌های شخص ثالث واگذار کرد.
با نصب یکی از این اَپ‌ها شما به‌راحتی می‌توانید با وارد کردن فونت‌های دلخواه با فرمت‌های رایج (نه فقط فرمت‌های قابل پشتیبانی در مک) به‌صورت تکی و یا به‌صورت گروهی در قالب فایل‌های فشرده، فونت‌ها را در سیستم‌عامل نصب کرده و در تمامی نرم‌افزار‌هایی که از فونت‌های سیستم‌‌عامل پشتیبانی ‌می‌کنند استفاده کنید.
شما می‌توانید فایل‌های موردنظر خود را از طریق آی‌تونز و یا دستور (Open in …) از هرجایی مانند دراپ‌باکس وارد این اَپ‌ها کرده و در سیستم‌عامل نصب کنید.

AnyFont  قیمت: ۲ دلار
AnyFont
قیمت: ۲ دلار
FondFont قیمت: ۱ دلار
FondFont
قیمت: ۱ دلار

فونت دست‌نویس

حالا شما آماده این هستید که به مرحله اول بروید، پس در قسمت‌های بعد با ما همراه باشید.