چگونه پروژه‌ی مدرنیسم بازیافتی خود را شروع کنیم؟ - دیزاین مترز

طراحی یک پروژه با استفاده از فلسفه‌ی مدرنیسم بازیافتی قابل تقدیر است و می‌تواند نتیجه‌ی عمیقی داشته باشد.

(بیشتر بخوانید:‌ مدرنیسم بازیافتی – فلسفه دیزاین با رویکرد اکولوژیکی)

برای طراحی پروژه‌ی خود نکات زیر را در نظر داشته باشید:

جمع آوری زود هنگام: پیدا کردن قطعات مناسب به زمان نیاز دارد – انتظار ماه‌ها تحقیق قبل از طراحی اصلی را داشته باشید و به جستجو کردن در حین طراحی نیز ادامه دهید.

بودجه‌ی عاقلانه: اگر شانس داشته باشید، می‌توانید صرفه جویی قابل توجهی در خرید مصالح پروژه کنید و قطعا کیفیت بهتری برای پول خود به دست آورید. اما توجه کنید که در مقایسه با مصالح جدید، بسیاری از این مصالح قدیمی نیاز به تعمیرات و اصلاحات و روکاری دارند که حتی ممکن است خرج اضافه ایجاد کند.

از داستان لذت ببرید: تجربه‌ی رونمایی از داستان‌های نهان مصالح قدیمی که پیدا می‌کنیم بسیار قابل تقدیر است که در نهایت باعث تشکیل پروژه هایی با شخصیت، دقت و ظرافت بیشتر می‌شود.

افراط نکنید: مراقب باشید که پروژه‌تان به یک عتیقه فروشی تبدیل نشود! به کارگیری تعداد زیادی از مصالح بازیافتی می‌تواند فضا را اشغال کرده و بر فضا حاکم شود، مخصوصا اگر تزئینات از نظر زیبایی شناختی متضاد هم باشند. مانند هر فلسفه‌ی دیگری‌، مهارت در اجرا اهمیت بسیار دارد و دخیل کردن یک طراح داخلی و معمار بااستعداد می‌تواند به شما کمک کند تا شیک‌ترین روش‌های کار کردن با بازیافت را در پروژه‌تان پیدا کنید.

منابع‌تان را بشناسید: کسانی که در صنف مصالح بازیافتی کار می‌کنند می‌توانند راهنمای بسیار خوبی باشند و ایده‌های خلاقانه‌ای به شما دهند. بهترین محل (بورس) این مصالح را پیدا کنید، در آنجا وقت بگذارید و با کارکنان صحبت کنید! هم‌چنین از فروشنده‌های آنلاین غافل نشوید.

قاطع باشید: از دست دادن یک مصالح عالی به خاطر تعلل در تصمیم گیری و قبل از اینکه فرصت عمل بیابید می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. چون این نوع محصولات تک هستند و وقتی خریده می‌شوند از دست می‌روند. برای خریدن چیزی که می‌بینید آماده باشید.

مدرنیسم بازیافتی : تلفیق هنرمندانه‌ی تزئینات معماری احیا شده در طراحی مدرن

قوانین مدرنیسم بازیافتی:

۱- مصالح بازیافتی باید به میزان قابل توجهی استفاده شده و در فضاهای اصلی بنا نمایان باشند و در عین حال باعث ایجاد یک کلیت نامتعادل نشوند.
۲- ساخت پروژه‌های مدرنیسم بازیافتی از تلفیق مصالح قدیمی که با بی‌توجهی آسیب‌های جدی به بناهای تاریخی وارد می‌کنند ممنوع است.
۳- مصالح احیا شده نباید موجب نمای مصنوعی و یا از نظر تاریخی گمراه کننده باشند که القای سبک خاص هنری و یا سیمایی قدیمی در بنا ایجاد کنند.
۴- این مصالح باید از نزدیک‌ترین منابع ممکن پیدا شوند.
۵- مصالح احیا شده قدیمی باید تا حد ممکن با روش‌های ساختمانی جدید با مصالح مدرن ترکیب شوند.
۶- مجاورت قدیمی و جدید در این فلسفه ضروری است و محو کردن تضاد بین قدیمی و مدرن با هدف تشبیه این دو نوع مصالح بر خلاف ایده‌ی اصلی این فلسفه است.
۷- مصالح بازیافتی می‌توانند بی زمانی،هنر، لذت، رمزگونگی و تاریخ را در ساختمان معرفی کنند- در تضاد مستقیم با عقاید مدرنیست‌های سنتی که اعتقاد به حذف تمامی تزئینات دارند. در این فلسفه، تزئینات همان خودِ قطعاتِ احیا شده هستند.
۸- ترکیب این مصالح در یک بنا به روش‌های غیر‌معمول و نوآورانه و یا به روش‌هایی که با مضمون اصلی‌شان فرق می‌کند پیشنهاد می‌شود.


مقاله‌ای از Jason F. McLennan
مدیرعامل موسسه International Living Future Institute در آمریکا و نویسنده پنج کتاب از جمله «Transformational Thought»