چگونه پروژه‌ی مدرنیسم بازیافتی خود را شروع کنیم؟ - دیزاین مترز

چگونه پروژه‌ی مدرنیسم بازیافتی خود را شروع کنیم؟

طراحی یک پروژه با استفاده از فلسفه‌ی مدرنیسم بازیافتی قابل تقدیر است و می‌تواند نتیجه‌ی عمیقی داشته باشد.

(بیشتر بخوانید:‌ مدرنیسم بازیافتی – فلسفه دیزاین با رویکرد اکولوژیکی)

برای طراحی پروژه‌ی خود نکات زیر را در نظر داشته باشید:

جمع آوری زود هنگام: پیدا کردن قطعات مناسب به زمان نیاز دارد – انتظار ماه‌ها تحقیق قبل از طراحی اصلی را داشته باشید و به جستجو کردن در حین طراحی نیز ادامه دهید.

بودجه‌ی عاقلانه: اگر شانس داشته باشید، می‌توانید صرفه جویی قابل توجهی در خرید مصالح پروژه کنید و قطعا کیفیت بهتری برای پول خود به دست آورید. اما توجه کنید که در مقایسه با مصالح جدید، بسیاری از این مصالح قدیمی نیاز به تعمیرات و اصلاحات و روکاری دارند که حتی ممکن است خرج اضافه ایجاد کند.

از داستان لذت ببرید: تجربه‌ی رونمایی از داستان‌های نهان مصالح قدیمی که پیدا می‌کنیم بسیار قابل تقدیر است که در نهایت باعث تشکیل پروژه هایی با شخصیت، دقت و ظرافت بیشتر می‌شود.

افراط نکنید: مراقب باشید که پروژه‌تان به یک عتیقه فروشی تبدیل نشود! به کارگیری تعداد زیادی از مصالح بازیافتی می‌تواند فضا را اشغال کرده و بر فضا حاکم شود، مخصوصا اگر تزئینات از نظر زیبایی شناختی متضاد هم باشند. مانند هر فلسفه‌ی دیگری‌، مهارت در اجرا اهمیت بسیار دارد و دخیل کردن یک طراح داخلی و معمار بااستعداد می‌تواند به شما کمک کند تا شیک‌ترین روش‌های کار کردن با بازیافت را در پروژه‌تان پیدا کنید.

منابع‌تان را بشناسید: کسانی که در صنف مصالح بازیافتی کار می‌کنند می‌توانند راهنمای بسیار خوبی باشند و ایده‌های خلاقانه‌ای به شما دهند. بهترین محل (بورس) این مصالح را پیدا کنید، در آنجا وقت بگذارید و با کارکنان صحبت کنید! هم‌چنین از فروشنده‌های آنلاین غافل نشوید.

قاطع باشید: از دست دادن یک مصالح عالی به خاطر تعلل در تصمیم گیری و قبل از اینکه فرصت عمل بیابید می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. چون این نوع محصولات تک هستند و وقتی خریده می‌شوند از دست می‌روند. برای خریدن چیزی که می‌بینید آماده باشید.

مدرنیسم بازیافتی : تلفیق هنرمندانه‌ی تزئینات معماری احیا شده در طراحی مدرن

قوانین مدرنیسم بازیافتی:

۱- مصالح بازیافتی باید به میزان قابل توجهی استفاده شده و در فضاهای اصلی بنا نمایان باشند و در عین حال باعث ایجاد یک کلیت نامتعادل نشوند.
۲- ساخت پروژه‌های مدرنیسم بازیافتی از تلفیق مصالح قدیمی که با بی‌توجهی آسیب‌های جدی به بناهای تاریخی وارد می‌کنند ممنوع است.
۳- مصالح احیا شده نباید موجب نمای مصنوعی و یا از نظر تاریخی گمراه کننده باشند که القای سبک خاص هنری و یا سیمایی قدیمی در بنا ایجاد کنند.
۴- این مصالح باید از نزدیک‌ترین منابع ممکن پیدا شوند.
۵- مصالح احیا شده قدیمی باید تا حد ممکن با روش‌های ساختمانی جدید با مصالح مدرن ترکیب شوند.
۶- مجاورت قدیمی و جدید در این فلسفه ضروری است و محو کردن تضاد بین قدیمی و مدرن با هدف تشبیه این دو نوع مصالح بر خلاف ایده‌ی اصلی این فلسفه است.
۷- مصالح بازیافتی می‌توانند بی زمانی،هنر، لذت، رمزگونگی و تاریخ را در ساختمان معرفی کنند- در تضاد مستقیم با عقاید مدرنیست‌های سنتی که اعتقاد به حذف تمامی تزئینات دارند. در این فلسفه، تزئینات همان خودِ قطعاتِ احیا شده هستند.
۸- ترکیب این مصالح در یک بنا به روش‌های غیر‌معمول و نوآورانه و یا به روش‌هایی که با مضمون اصلی‌شان فرق می‌کند پیشنهاد می‌شود.


مقاله‌ای از Jason F. McLennan
مدیرعامل موسسه International Living Future Institute در آمریکا و نویسنده پنج کتاب از جمله «Transformational Thought»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *